• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Abc samorządowego prawa pracy dla początkujących od nawiązania stosunku pracy do jego ustania.

Przy zgłoszeniach do 11 marca 2024 r. cena wynosi 399 zł netto.

Zapraszamy Państwa na szkolenie, którego przedmiotem jest prawo pracy w 2024 roku, uwzględniające najważniejsze uregulowania kodeksu pracy dotyczące naboru, czasu pracy, czy dokumentacji pracowniczej.

Ważne informacje o szkoleniu

Szkolenie ma na celu przekazanie jego uczestnikom praktycznej wiedzy z zakresu prawa pracy, niezbędnej do właściwej realizacji obowiązków pracodawcy związanych z zatrudnieniem pracownika, świadczeniem pracy oraz ustaniem stosunku pracy. Trener zaprezentuje właściwy sposób postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków związanych z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, kierowania na badania lekarskie, zapewnienia przeszkolenia w zakresie bhp, przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy oraz urlopów wypoczynkowych. W trakcie szkolenia przedstawione zostaną najczęściej popełniane przez pracodawców uchybienia w zakresie omawianej tematyki oraz takie, które są najczęściej stwierdzane w trakcie kontroli przez PIP. W ramach udziału w szkoleniu uczestnicy otrzymają przydatne w praktyce wzory dokumentów.

zwiń
rozwiń
Cele i korzyści

• Nabycie wiedzy w zakresie prawidłowego stosowania przepisów prawa pracy.
• Poznanie i omówienie stanowisk PIP oraz resortu pracy.
• Poznanie zasad prawidłowego prowadzenia dokumentacji pracowniczej.
• Uzyskanie przydatnych w praktyce wzorów dokumentów z obszaru prawa pracy.
• Możliwość konsultacji zgłaszanych przez uczestników wątpliwości.

zwiń
rozwiń
Program

1. Nawiązanie stosunku pracy:
• Założenie oraz prowadzenie akt osobowych pracownika.
• Dokumenty oraz informacje, których może żądać pracodawca w związku z ubieganiem się o zatrudnienie oraz nawiązaniem stosunku pracy.
• Rodzaje oraz elementy umowy o pracę.
• Definicja wolnego stanowiska urzędniczego w świetle zapisów ustawy o pracownikach samorządowych.
• Specyfika zatrudniania pracowników na podstawie umowy na czas określony – dopuszczalne limity ich zawierania oraz wyjątki mające zastosowanie w samorządzie.
• Informacja o warunkach zatrudnienia po zmianach – termin przekazania i prawidłowa treść.
• Kierowanie kandydata na wstępne badania lekarskie.
• Szkolenie wstępne w dziedzinie bhp.
• Obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz prawa podatkowego.
2. Obowiązki pracodawcy w trakcie trwania stosunku pracy:
• Zasady zmiany warunków umowy o pracę – porozumienie, wypowiedzenie zmieniające.
• Szkolenie okresowe w dziedzinie bhp.
• Kierowanie pracownika na kontrolne/okresowe badania lekarskie.
• BHP przy pracy zdalnej okazjonalnej.
• Podstawowe pojęcia w zakresie stosowania przepisów o czasie pracy – dobra pracownicza, tydzień, okres rozliczeniowy, rozkład czasu pracy, wymiar czasu pracy, systemy czasu pracy.
• Szczególne uprawnienia oraz ochrona niektórych kategorii pracowników związanych z czasem pracy.
• Właściwe ewidencjonowanie zdarzeń związanych ze stosunkiem pracy – czas pracy, nadgodziny, urlopy pracownicze.
• Zasady tworzenia i przekazywania pracownikom rozkładów czasu pracy.
• Naruszenie doby pracowniczej.
• Rekompensowanie pracownikowi samorządowemu pracy w godzinach nadliczbowych, w niedziele i święta oraz w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy
• Prawo pracownika do pierwszego urlopu w roku kalendarzowym.
• Staż pracy a wymiar urlopu – okresy zaliczane, sposób uwzględniania poszczególnych okresów.
• Wyższe wymiary urlopu wypoczynkowego niektórych grup pracowników.
• Zasady udzielania urlopu na żądanie.
• Urlop proporcjonalny – zasady obliczania – studium przypadków, zasady udzielania urlopu proporcjonalnego przy zmianie wymiaru czasu pracy pracownika.
• Zasady tworzenia planu urlopów – okres obejmujący plan, prawidłowe wnioski pracowników, plan urlopu pracownika niepełnosprawnego z obniżoną normą czasu pracy.
• Przyczyny stanowiące podstawę do przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego.
• Problematyka kierowania pracowników na zaległy urlop wypoczynkowy.
3. Obowiązki pracodawcy związane z ustaniem stosunku pracy:
• Prawidłowe formułowanie pism rozwiązujących stosunek pracy – porozumienie, wypowiedzenie definitywne, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
• Termin wydania świadectwa pracy i dokumentowanie jego przekazania.
• Zasady poprawnego wypełniania świadectwa pracy w poszczególnych punktach.
• Okres przechowywania dokumentacji pracowniczej ze szczególnym uwzględnieniem stosunków pracy nawiązanych przed 2019 r.
• Informacja o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej.

zwiń
rozwiń
Adresaci

Osoby, które w ostatnim czasie rozpoczęły lub dopiero rozpoczną swoją pracę związaną z prowadzeniem spraw kadrowych, a także wszystkie osoby, które chcą usystematyzować wiedzę oraz zweryfikować codzienną praktykę w obszarze prawa pracy, w szczególności pracownicy działów: kadr, personalnych, prawno-organizacyjnych.

zwiń
rozwiń
Informacje o prowadzącym

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, absolwent kierunków: prawo i administracja Uniwersytetu Jagiellońskiego, trener z ponad 12-letnim doświadczeniem m.in. w obszarze prawa pracy oraz przetwarzania danych osobowych, prelegent na licznych konferencjach naukowych, autor publikacji z zakresu prawa pracy, praktyk zajmujący się na co dzień problematyką prawa pracy, prowadzący szkolenia inspektorów pracy PIP, wykładowca na studiach podyplomowych.

zwiń
rozwiń
Informacje dodatkowe

Cena: 440 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać do 5 kwietnia 2024 r.